Jak na LED osvětlení - Základní stavební prvky lineárního LED svítidla

Jak na LED osvětlení - Základní stavební prvky lineárního LED svítidla

V tomto článku popíšeme základní vlastnosti LED materiálu potřebného pro stavbu lineárního LED osvětlení. Technické specifikace zmíněné v textu odpovídají specifikaci LED materiálu na našem eshopu, věškerý materiál je možno zakoupit v odkazech u textu.

LED pásky:

LED pásky jsou dnes již běžnou záležitostí v osvětlování domácností, zahrad či komerčních prostor. LED pásky v naší nabídce jsou určeny pro prostory s dlouhodobým nebo trvalým svícením.

Jedná o profesionální LED pásky osazeny kvalitními čipy s certifikátem LM80 a zárukou až 5let. Pásky jsou přímo pro nás vyráběny továrnou s certifikátem kontroly kvality, což zaručuje nejen dlouhou životnost LED pásku, ale také rozumnou cenu, jelikož jsme přímý dovozci této technologie. LED čipy pásků  jsou tvořeny polovodičem se zlatým bondováním (Bondování je proces vodivého spojení Křemíku a jeho nosiče) Samotné čipy jsou pak instalovány na měděný LED pásek s tzv. dvojitým plátováním neboli dvěma uncemi mědi.

LED pásky pro Vaše účely volíte podle místa instalace. Pro dekorativní záležitosti typu obrysové osvětlení prostorů použijete LED pásek s příkonem 4,8W/m – ZDE. Pro osvětlení pracovních prostorů, kuchyňských linek nebo venkovních pergol doporučujeme LED pásky s příkonem 12W/m – ZDE. Pro výrobu stropních svítidel pak doporučujeme LED pásky 14,4W/m  - ZDE, či vysokovýkonové LED pásky s výkonem přesahujícím 20W/m – ZDE. LED pásky z naší nabídky dosahují účinnosti až 120lm/W což z nich vytváří opravdu kvalitní zdroj světla při zachování stejného příkonu jako konkurenční LED pásky.  Informace o vhodné barvě LED pásky , neboli její chromatičnost si můžete přečíst ZDE (v blogu: Jak osvětlit koupelnu, pracovnu nebo obývák?)

Samostatnou kapitolou jsou instalace LED pásků s možností volby barvy – tzv. RGB (z angl. Red, Gree, Blue) tyto LED pásky jsou vhodnou volbou do komerčních prostorů, pro navolení zajímavé atmosféry, či osvětlení prostorů ve firemních barvách. Vice o RGB ZDE – (Co je to RGB?)

Velkou předností  LED pásků je jejich možnost krácení po modulech. LED pásky se dají stříhat podle typu po 3,5 a 10ti centimetrech. Je tedy nutné při návrhu svítidla určovat délku svítidla násobkem délky modulu.,

LED profily:

LED pásek je nutno instalovat do hliníkových profilů. Hliníkový profil slouží nejen jako estetický prvek vyráběného svítidla, ale také plní funkci chladiče LED pásky pro zajištění dlouhodobé životnosti. Každý LED pásek musí být instalován do LED lišty, s výjimkou LED pásků instalovaný na kovový či teplovodivý povrch. Instalace LED pásků přímo na dřevěné, plastové či skleněné materiály vede k přehřívání LED pásku a jeho trvalému zničení.  Profily vhodné pro tvorbu lineárních svítidel naleznete ZDE

LED ovladače:

Samostatnou kapitolou při návrhu svítidla je jakým způsobem budete LED pásek ovládat. Klasické řešení, které využívá již ve stěně instalovaný vypínač je jednou z možností. Tato možnost vyžaduje pouze připojení napájecího zdroje na výstup vypínače a spojení zdroje s LED páskem.

Daleko modernější je využití některých z ovladačů do lišty, v nabídce dnes naleznete ovladače, dotykové, bezdotykové, pohybové, soumrakové či dálkové. Celou nabídku LED ovladačů do lišty nalezne ZDE. Pro ovládání LED jednobarevných LED dálkovým ovladačem si můžete ovladač vybrat z nabídky ZDE. Samostatnou kapitolou je pak řízení barvu měnitelných LED pásků nebo RGB -  ovladače naleznete ZDE.

Napájecí zdroje:

Pro napájení LED sestav je vhodné použít kvalitní napájecí zdroj. Zdroj volíme podle prostoru použití. Pro venkovní prostory a prostory s potřebou vyššího krytí IP volíme zalité zdroje s krytím IP67 - ZDE.krytím IP20- ZDE.

Při návrhu musíme počítat s tím, že doporučené zatížení je s min. 20% rezervou pro běžné užívání, pro instalaci do komerčních prostor s dobou používání 8 a více hodin denně nepřetržitě je doporučené trvalé zatížení vzhledem k účinnosti spínaných zdrojů s min. 30% rezervou , aby byla zachována nejdelší životnost zdroje.

 Výpočet se provádí  následovně - Délka LED pásku X příkon LED pásku X 1,2(při dlouhodobém použití 1,3) = min. potřebný výkon zdroje )

 (příklad: 2metry LED pásku 12W/m =2(m) x 12(W) x 1,2=28,8W (vyberete nejbližší vyšší z řady - 35W)

Doporučujeme volit kvalitní zdroje IP67 od výrobců GLP a Meanwell, nabídku naleznete ZDE

V další části blogu se budeme bavit o tomjak správně vybrat LED pásek a co je to vlastne to CRI.